David Matásek 2017-11-09T10:12:08+00:00
Divadlo v Rytířské

David Matásek

(1963)

Narodil se v Praze a vystudoval pražskou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1984. Debutoval ve filmu Jak svět přichází o básníky (1981) rolí Kendyho, která jej provázela i v dalších pěti pokračováních. Do Národního divadla, kde je dnes v angažmá, nastoupil v roce 1991, na pět let jej poté vyměnil za Divadlo Komedie a od roku 2002 je opět členem ND (Audience u královny, Dotkni se vesmíru a pokračuj, Jedenácté přikázání atd.). Hostoval i na jiných scénách (Roxy, Divadlo v Řeznické, Divadlo Kladno atd.), zahrál si ve filmech jako Jedna ruka netleská, Jménem krále, Krásno či Hodinový manžel, nebo seriálech Redakce, Přešlapy či Letiště.

David Matásek – Tony

Čím si vás získala hra Chvilková slabost?
Není to úplně běžná konverzační komedie, dokonce bych řekl, že to není vůbec komedie. Porozvodové tahanice jsou psychiatry označovány jako nejtraumatičtější zážitky, hned po válečných konfliktech! Ale Audrey a Tony jsou noblesní vtipní lidé, takže se snaží celou tu tragédii překlenout nějak se ctí i s co nejmenšími ztrátami. A vtipně…

Co prozradíte o vaší postavě Tonyho?
Tony je stárnoucí sekáč, zábavný společník, cynik a bývalý pijan. Někdy roztomilý, jindy nesnesitelně roztěkaný. Trošku se v něm poznávám… Aha, tak proto zavolali mně!

Jak se vám zkoušelo s Petrou Špalkovou?
Doufám, že to Petra potvrdí, ale my jsme ostřílená dvojice. Hráli jsme spolu v Národním a mám dojem, že ani tohle nebude naším posledním společným opusem. Petra je mimořádně chytrá a rychlá herečka, vtipná a pohotová. To se ale jistě všeobecně ví. Ale není už tak rozšířené, že je i citlivá a citová. Mám Petru moc rád a rádi se spolu smějeme, snad jsme pana režiséra moc nezlobili…

Hrajete v Národním divadle na velké scéně, co vás láká na takové komorní jako je v Divadle v Rytířské?
Myslím, že to vám potvrdí každý kolega, že střídání komorních scén s velkými jevišti udržuje herce v dobré kondici. Je to jakási profesní hygiena, řemeslo nezakrní, naopak se může rozvíjet a získávat nové prostředky. Po pražském A studiu Rubín a Divadle v Řeznické je tohle další výborná příležitost, jak zůstat profesně svěží!

Máte nějakou oblíbenou scénu nebo třeba „chvilkovou slabost“ ve Chvilkové slabosti?
Nemůžu říct, že by se mi nějaká scéna hrála líp, nebo že bych nějakou neměl rád. Petr Hruška hru pečlivě přečetl a upravil. Jen doufám, že časem získám větší jistotu a přehled. To ale platí obecně, nemám rád premiéry, ani na ně nechodím. Vím, že inscenace zraje a že s čistým svědomím a dobrou vůlí pozvu kamarády na pátou reprízu.

Repertoár:
Chvilková slabost