Petr Slavík 2018-05-02T09:51:24+00:00

Petr Slavík

(1956)

Absolvent FAMU, režisér a scenárista víc než dvou set dokumentárních a televizních filmů či pořadů. Na řadě svých dokumentů se podílel jako kameraman, střihač a producent. Natočil televizní filmy Přepadení, Divnovlásky, Na vlky železa nebo Cesta do Vídně a zpátky. Je podepsán pod seriály Život je ples, Drazí sousedé, Svatby v Benátkách, Soukromé pasti, Oběti atd. Z dokumentů točil v posledních letech řadu dílů cyklu 13. komnata – Arnošt Lustig, Miroslav Etzler, Michal Pavlíček, Tomáš Hanák, Jan Saudek atd.

Petr Slavík – režisér hry Hrdinové

 

V Divadle v Rytířské režírujete poprvé, jak došlo ke spolupráci?
Spolupráci mi nabídl producent divadla Michal Mazač.

Co vás jako režiséra zaujalo na hře Hrdinové?
Hrdinové jsou originálním, citlivým a přitom vtipným pohledem na stáří tří válkou i životem poznamenaných veteránů. Inteligentní humor hry není pro „první signální“, spíše než na slovních vtipech či prvoplánově komických situacích stojí na charakterech postav a jejich vztazích. Právě to je pro režiséra, herce a doufám i pro vnímavé diváky vždy zajímavější.

Do hlavních rolí byli obsazeni tři výborní herci. Čím vás při zkouškách nejvíc překvapili?
Určitě tím, že už na první čtené zkoušce téměř uměli text. To není běžné. A protože jsme na zkoušení měli o něco méně času, než obvykle bývá, velmi nám to usnadnilo práci. Snad se mnou pánové budou souhlasit, ale celé představení vznikalo ve velmi vstřícné atmosféře vzájemného porozumění a shodě při výkladu textu. Pro mě osobně to byla velmi příjemná a inspirující práce.

Máte ve hře scény nebo okamžiky, na které se vždy těšíte?
Nerad bych dopředu prozrazoval…