Radek Holub 2017-11-09T12:34:31+00:00
Divadlo v Rytířské

Radek Holub

(1968)

Studoval herectví na DAMU a první angažmá dostal v divadelním spolku Kašpar. Dnes je „na volné noze“, ale nejčastěji hraje v Divadle Na Jezerce (Ženitba, Mandragora, Jeppe z vršku), ale hostuje i v řadě pražských divadel. Ve filmu debutoval retro muzikálem Šakalí léta a ve stejném roce hrál ve filmech Kráva a Učitel tance. Z televizních a filmových rolí můžeme připomenout seriály Zdivočelá země, Černí baroni, Marián, Otesánek, Bumerang, Jedna ruka netleská, Karamazovi, Devatenáct klavírů a pohádky Duch nad zlato, Šťastný smolař. V novém seriálu Neviditelní hraje vodníka Krysu a uvidíme ho i v Bastardech.

Úhlavní přátelé – role Pierre

Co vás napadlo, když jste poprvé četl hru Úhlavní přátelé?
No, že to je výborné. Dva kluci, dvě holky, samozřejmě jsem věděl, že žádnou z holek nehraju, to bylo jasné, ačkoli – proč ne? Smál jsem se při čtení první části hry, chvíli i v té druhé, ale potom jsem přestal…

Měl jste chuť si zahrát spisovatele Charlese nebo producenta Pierrea?
Bylo mi úplně jedno, kterého z nich budu hrát. Oba mají spoustu skvělých momentů. Navíc mám vedle sebe Mirka Vladyku a nejdůležitější pro mě je, že to je právě on. Jsme sehraní, prvně jsme se potkali ve hře Plný kapsy šutrů, kde každý hrajeme sedm postav, takže o něm mnohé vím. Je fajn se na jevišti mít na koho spolehnout.

Jaký je Pierre, vaše divadelní postava?
Je radost ho hrát, Pierre je prototyp zbohatlíka-rychlokvašky, který se musí předvádět, protože je přesvědčený, jak moc je úspěšný. Úhlavní přátelé jsou sice francouzská hra, ale takové „týpky“ známe úplně stejně u nás. V Pierreovi se odrážejí všichni ti „velcí“ producenti, mladí, hraví, draví, jichž jsou plné televize a oni mají pocit, že jen a jen oni všechno vědí a dělají nejlépe. Jenže při prvním problému se jim všechno rozsype pod rukama. Stačí koukat kolem sebe, jako u každé role, to je začátek mojí práce…

Partnerku vám hraje Nela Boudová, je to první spolupráce?
S Nelou úplně první, s Terezou jsme kdysi hráli v Divadle pod Palmovkou v krásném Čechovově Višňovém sadu. V dialozích s Nelou si od začátku navzájem říkáme připomínky a potom už jen čekáme, zda to ten druhý vyladí. Zatím ladíme krásně.

Máte v Úhlavních přátelích oblíbenou scénu?
Jasně, právě tu, když Pierre vypráví o natáčení velkofilmu… a nakonec se z toho vyklube reklama na čistič záchodů. Nebo ještě jednu, když vykládá o scénáři, který nikdy nečetl.

Která věta z Úhlavních přátel charakterizuje nejlépe Pierrea?
„Žít z lásky a z čerstvýho vzduchu, to já můžu taky, ale občas si k tomu musím dát pořádnýho bifťoura.“

Repertoár:
Úhlavní přátelé