Tereza Kostková 2017-11-09T11:12:00+00:00
Divadlo v Rytířské

Tereza Kostková

(1976)

Pochází z herecké rodiny Petra Kostky a Carmen Mayerové. Herectví studovala na Vyšší odborné škole herecké v pražské Michli. Do roku 2007 byla v angažmá v Divadle pod Palmovkou. Hostuje také v divadle Viola s představeními Bílé noci a Hodně smíchu a pár slz. Často spolupracuje s televizí – ať už jako herečka (Ordinace v růžové zahradě, Proč bychom se netopili, Soukromé pasti, Pojišťovna štěstí, Cesty domů, Obchoďák, Vinaři či Temný Kraj) nebo moderátorka (Hvězda mého srdce, Duety, StarDance… když hvězdy tančí, Silvestry atd.). Účinkuje i v muzikálu Mýdlový princ. S režisérem Petrem Kracikem má syna Antonína.

Pro Divadlo v Rytířské nazkoušela po hře Frankie a Johnny a Úhlavní přátelé také francouzskou komedii Můj nejlepší kamarád.

Tereza Kostková – Alice

Co pro vás bylo nejdůležitější pro prvním přečtení hry Můj nejlepší přítel?
Potěšilo mě, že je to klasická francouzská komedie, při čemž slovo klasická je opravdu důležité. Jsou skvělé, jako pravé šampaňské. Smála jsem se už při prvním čtení, a tak je jistá naděje, že by to zábavným mohl shledat i divák. Doufám, že nejeden… Je to věčná a vděčná zápletka, ale s brilantně prokreslenou postavou docela slušného hajzlíka, prostřednictvím kterého ovšem nahlížíme docela časté a v jistém ohledu i pochopitelné lidské vlastnosti a při troše nadhledu je dokážeme aspoň pochopit, pokud ne rovnou i odpustit. To je dobré si připomínat.

Jak moc vás baví postava Alice?
Nebylo důležité, kterou ženskou postavu budu hrát, důležité bylo s kým. Na tom mně záleží nejvíc a s Nelou nás to baví už v Úhlavních přátelích skoro tři roky, pětiletku máme za sebou s Alešem také tady v Rytířské ve hře Frankie a Johnny a Petra znám léta, tak se konečně potkáváme na jevišti. Obě mladé představitelky Soray doplnily divadlo, jako kdyby v něm byly vždycky. Takže ideál. Jinak samotná postava Alice mě začala ještě mnohem víc bavit pro výkladu režiséra Jakuba Nvoty. To všechno, co v ní viděl a našel on, jsem v ní po prvním čtení hned nenacházela. Tak si to objevování a luxusní režijní vedení jako každý herec moc užívám.

Máte svojí oblíbenou scénu nebo větu?
„Když jsem naštvaná, tak nejsem vtipná!“ To platí i v životě. Člověk v takovou chvíli bývá spíš komický. A doufám, že pobaví hlavně „NÁŠ“ nejlepší kamarád.

Úhlavní přátelé – Carole

Co prozradíte o postavě Carole, kterou hrajete?
Nejraději bych neprozradila nic, ale přece jen je trochu lákavé alespoň naznačit. Žádná z postav v naší hře není jenom kladná nebo záporná, takže ani Carole a její manžel. Jako dvojice žijeme v dost dobrém vztahu, jsme k sobě otevření a upřímní, určitě jsme ve větší pohodě než Marie a Pierre, na nic si nehrajeme a nic příliš neskrýváme. Prostě docela dobrý vztah prověřený léty manželství – s důvěrou, znalostí a možností se na sebe spolehnout. Carole má ráda francouzský venkov, kde se s Charlesem rozhodli žít, jsou trochu bio a trochu hippie. Samotná Carole je v ději hry sice tou férovější holkou, ale protože je zraněná, nakonec nejvíc udrží ten malý-velký podraz, pro který se s manželem rozhodli.

Čím si vás hra Úhlavní přátelé nejvíc získala?
Je vtipná, současná, čirá, nebojím se říct crazy „nakopnutá“, není tam žádná tíha, ale rozhodně divák po jejím zhlédnutí neodchází bez otázek, které hra vyvolá. Baví mě hledání té míry upřímnosti, jak dalece být k sobě upřímní, zda opravdu upřímnost tolik chceme, a pokud ano, tak za jakou cenu… To jsou myslím docela dobré otázky, která hra pokládá.

Poprvé se potkáváte s režisérem Jiřím Seydlerem, ale i většinou kolegů. Jaké to je setkání?
Musím říct, že mě moc těší. S režisérem jsme docela rychle našli společnou řeč, je příjemně sečtělý, vždycky bezvadně připravený, přesně ví, co chce a zároveň nás nechává tvořit, hledat… Tak mě to baví. Poprvé se potkávám při divadelní práci i s Mirkem Vladykou, který hraje mého manžela, a dokonce i s Nelou Boudovou. Myslím, že produkce docela pečlivě vybírala, abychom si všichni dobře rozuměli. A ono se to skvěle povedlo, což se potvrdilo během zkoušení.

Máte oblíbenou scénu ve hře Úhlavní přátelé?
Mám velmi ráda okamžik, kdy z naprostého šoku, dojde k úplně jasnému řešení a následnému střihu, kdy jedna dvojice obrazně řečeno „griluje“ tu druhou. Cokoli dalšího bych prozradila, diváky připravím o moment překvapení.

Která věta ze hry nejlépe charakterizuje Carol?
Myslím, že tentokrát bychom ten telefon už měli zvednout…

Tereza Kostková – Frankie

Čím si vás získala hra Frankie & Johnny?
Naprostou opravdovostí, nepokrytostí v oblasti lidské intimity a přese všechny citlivé otázky humorem a závěrečnou nadějí. Jako rozený optimista to nemohu nechtít podtrhnout.

Je vám postava Frankie něčím blízká?
To naprosto netřeba odhalovat… Žena i herečka musí mít svá drobná tajemství. Podstatné je, že Frankie hraju ráda.

Jaká je divadelní spolupráce s Alešem Hámou?
Často se setkáváme po představení s reakcí, že „Aleš velmi pozitivně překvapil“. Dotyční mají na mysli onu činoherní rovinu a hloubku. Mě ale nepřekvapil, vím to o něm dávno a vážím si, že roli přijal a nešetří talentem ani humorem.

Repertoár:
Můj nejlepší kamarád
Úhlavní přátelé
Frankie & Johnny